نقشه سایت

مضمون همیشگی؛ فایلهای نقشه سایت و ربات سایت

موتورهای جستجو به‌طور خودکار به دنبال فایل خاصی در هر سایت به نام فایل sitemaps.xml می‌گردند. داشتن این فایل در سایت شما لازمه این است که موتورهای جستجو را برای کشف صفحات در سایت خود آسان کنید. نقشه‌های سایت اساساً یک نقشه غول‌پیکر برای همه صفحات سایت شما است. خوشبختانه، ایجاد این فایل برای سایت شما یک فرآیند ساده است. اکثر سیستم‌هایCMS فایلSitemaps به‌طور خودکار تولید می‌شوند. به‌عنوان‌مثال سیستم‌هایی مانند WordPress، Magento، Shopify. اگر سایت شما ازاین‌گونه سیستم‌ها استفاده نمی‌کند، ممکن است لازم باشد یک افزونه را نصب کنید یا از XML Generator Sitemaps رایگان استفاده کنید. XML Sitemaps Generator به‌طور خودکار یک فایلsitemaps.xml برای شما ایجاد می‌کند.
ابزار سازنده نقشه سایت به فرمت xml

http://www.xml-sitemaps.com

سپس از توسعه‌دهنده وب یا طراح وب خود بخواهید آن را در دایرکتوری اصلی سایت شما آپلود کند یا اگر دسترسیFTP دارید، آن را انجام دهید. پس از آپلود، فایل باید به‌صورت عمومی با آدرس زیر مانند مثال زیر قابل‌دسترسی باشد:

http://www.yoursite.com/sitemaps.xml

هنگامی‌که این کار را انجام دادید، باید نقشه سایت خود را به‌حساب جستجوی گوگل کنسول برای سایت خود ارسال کنید.
اگر شما حساب جستجوی گوگل کنسول ندارید، مقاله زیر توسط گوگل دستورالعمل‌های ساده‌ای را برای توسعه‌دهندگان وب یا طراحان وب برای تنظیم آن ارائه می‌دهد. یک سایت را به Google Search Console اضافه کنید و آن را تأیید کنید.

https://support.google.com/webmasters/answer/34592?hl=en

به‌حساب کاربری خود وارد شوید و بر روی سایت خود کلیک کنید. در قسمت “پیکربندی سایت” روی “نقشه‌های سایت” کلیک کنید و در قسمت متن، آدرس کامل را به سایت خود وارد کنید.
Robots.txt
یکی دیگر از موارد موردنیاز برای هر سایت فایلrobots.txt است. این باید در همان مکان فایلsitemaps.xml قرار بگیرد. آدرس به این فایل باید همانند مثال زیر باشد:

http://www.yoursite.com/robots.txt

فایلrobots.txtیک فایل ساده است، به این صورت که شما می‌توانید مناطق سایت خود را که نمی‌خواهید گوگل در نتایج موتورهای جستجو لیست کند را مشخص کنید.
هیچ افزایش سرعت واقعی با داشتن فایلrobots.txt در سایت شما ایجاد نمی‌شود. برای اطمینان از اینکه فایل‌هایrobots.txt مسدود کردنی که شما مدنظرتان هست را درست انجام می‌دهند، لازم است که آن را بررسی کنید. فایلrobots.txt فقط یک سند متن ساده است، محتوای آن باید چیزی شبیه زیر باشد:

# robots.txt good example
User-agent: *
Disallow: /admin
User-agent: *
Disallow: /logs

اگر می‌خواهید سایت خود را به موتورهای جستجو بگویید تا کل سایت شمارا جست‌وجو نکنند، باید به‌عنوان نمونه بعدی نگاه کنند. اگر نمی‌خواهید کل سایت شما مسدود شود، باید اطمینان حاصل کنید که مانند مثال زیر نباشد.

# robots.txt – blocking the entire site
User-agent: *
Disallow: /

درواقع کاراکتر / به این موضوع اشاره دارد که موتور جست‌وجو حتی به اولین صفحه سایت شما (root یا home) دسترسی ندارد.
ایجاد کردن فایل robots.txt، به‌سادگی ساختن یک متن ساده با Notepad است اگر شما در ویندوز هستید. و یا ویرایش متن اگر شما در سیستم‌عامل مک است اطمینان حاصل کنید که فایل به‌عنوان یک سند متن ساده ذخیره‌شده است و از مثال “robots.txt” خوب به‌عنوان نشانه‌ای از نحوه نگاه‌داشتن آن استفاده کنید. مراقب باشید لیستی از هر دایرکتوری که موتورهای جستجو را نمی‌خواهند، از قبیل پوشه‌های داخلی برای کارکنان، ناحیه‌های مدیریت، قسمت‌های عقب پایانCMS و غیره را فهرست کنید.
اگر هیچ فایلی را نمی‌خواهید قفل کنید، می‌توانید فایل robots.txt خود را به‌طور کامل از بین ببرید، اما فقط یک‌بار دیگر بررسی کنید که یکی از مهم‌ترین قسمت‌های سایت را مسدود نکرده باشید مانند مثال بالا.

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *