الگوریتم جدید گوگل “پنگوئن 4”

پنگوئن، الگوریتم مبارزه با تقلب نتایج جستجوی گوگل به‌روزرسانی شد.

پس از تقریباً 2 سال انتظار، الگوریتم پنگوئن گوگل بالاخره به‌روزرسانی شد. این چهارمین آپدیت بزرگی است که گوگل در این الگوریتم اعمال می‌کند تا به مقابله با وب‌سایت‌هایی که نتایج جستجوی گوگل را به نحو دلخواه خود تغییر می‌دهند بپردازد. گوگل می‌گوید که در الگوریتم پنگوئن 4 به‌صورت لحظه‌ای سیگنال‌های مؤثر بر رتبه‌ها را درون الگوریتم خود انجام می‌دهد.

پنگوئن، راهکار گوگل برای مقابله با روش‌هایی است که با تقلب سعی در کسب رتبه بالا دارند و مواقعی به کار می‌رود که سیستم اسپمینگ عادی گوگل قادر به شناسایی سایت خطاکار نباشد و از سال 2012 تاکنون مورداستفاده قرارگرفته است.

به‌بیان‌دیگر، پنگوئن، سایت‌هایی را که تخلف می‌کنند را شناسایی کرده و از نتایج جستجوی خود خارج می‌کند. هر بار که این فیلتر مورداستفاده قرار می‌گرفت و سایت‌هایی را شناسایی می‌کرد، آن سایت تا سری بعد که دوباره پنگوئن دست‌به‌کار می‌شد همچنان خطاکار محسوب می‌شد، حتی اگر مشکلات مربوط به سایت اصلاح می‌گشت. اجرای دوباره الگوریتم پنگوئن نیز ممکن بود هرچند ماه یک‌بار انجام شود و در مواردی هم حتی بیشتر.

آخرین آپدیت پنگوئن در تاریخ 17 اکتبر سال 2014 ارائه شد؛ یعنی هر سایتی که آن زمان مورد هدف پنگوئن قرارگرفته، امروز تازه از لیست خارج‌شده است، البته درصورتی‌که مشکلاتش برطرف شده باشد.

  “به گفته گوگل، این آپدیت سبب می‌شود که تغییراتی که الگوریتم جدید گوگل “پنگوئن” سبب آن می‌گردد بسیار سریع‌تر خودش را نشان دهد. از سوی دیگر نیز، پنگوئن تمرکز خود را روی صفحات وب می‌گذارد و نه صرفاً وب‌سایت‌ها.”

بااین‌حال، چنین مسئله‌ای دیگر به خاطرات سپرده می‌شود، چراکه در الگوریتم جدید پنگوئن ازاین‌پس به‌صورت لحظه‌ای و مداوم همه داده‌ها و صفحات وب را پردازش خواهد کرد. طی این پروسه، سایت‌ها ممکن است هرزمانی به چنگ این فیلتر افتاده و در صورت اصلاح نیز آزاد شوند.

به گفته گوگل، این آپدیت سبب می‌شود که تغییراتی که الگوریتم جدید پنگوئن سبب آن می‌گردد بسیار سریع‌تر خودش را نشان دهد. از سوی دیگر نیز، پنگوئن تمرکز خود را روی صفحات وب می‌گذارد و نه صرفاً وب‌سایت‌ها.

گوگل معتقد است که الگوریتم جدید به‌نوعی یک فیلتر قوی‌تر باقدرت بیشتر است و به‌جای تأثیر روی رتبه کل سایت، صفحه حاوی اسپم را تشخیص می‌دهد.

پیش‌ازاین، جریمه‌های پنگوئن روی کل سایت تأثیر می‌گذاشت اما گوگل در پاسخ به اینکه آیا این فیلتر جدید فقط یک صفحه را بی‌اعتبار می‌کند یا خیر، گفته که تأثیر روی صفحات خاص به معنی عدم تأثیرگذاری روی خود سایت نیست.

“می‌توان به این نتیجه رسید که اگر صفحه‌ای گیر این فیلتر بیافتد، احتمالاً همان صفحه یا بخشی که صفحه در آن قرارگرفته، مورد مجازات مستقیم گوگل قرار خواهد گرفت.”

منبع سایت گوگل

جهت مشاوره سئو با ما در تماس باشید.

4.7/5 - (8 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.